İdrarda Albüminüri Varsa Böbrekleriniz Tehlikede Olabilir !

198

İdrarda albümin bulunmasıdır.İdrarın bulanık, zaman zaman kanlı olması ve sancı ile çıkması; böbreklerde iltihabın olduğunu gösterir.Bu olaya daha doğru bir deyimle proteinüri de denilmektedir. Böbrek bozukluğunun en erken belirtilerinden biridir. Ayrıca yüksek protein içeren perhiz uygulamaları, bazı ilaçların alınması veya ağır egzersizlerden sonra protein harabiyeti sonucu ortaya çıkabileceği de saptanmıştır.

Çok kolay yöntemlerle, örneğin idrarı bir deney tüpü içinde ısıtarak, idrarda protein bulunup bulunmadığı anlaşılabilir.Doktorlar böbrek hastalıklarını teşhis etmek, gebelikte böbrek fonksiyonlarını kontrol etmek, gebelik toksemisinin varlığını anlamak için sık sık idrarda protein kontrolüne gerek duyarlar.

Belirtileri

* Hastanın ayakları şişer, şiş yerlere parmakla basıldığında iz kalır. Bu iz hemen kaybolmaz.

* idrar yaparken ağrıların / sancıların olması, kanlı bir idrar çıkarımı ve bulanık / temiz olmayan bir yapıda idrar renginin olması şekliyle belirlenebilmektedir.

5
· · · · · · · · · ·


İlgili Makaleler ve Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popular tags

ameliyat baş dönmesi beslenme böbrek depresyon deri diyet diyet önerileri egzersiz gebelik hakkında hamilelik hastalık kabızlık kanser kaşıntı obezite saglik sağlıklı beslenme yaşlanma
© 2014 Bütün Hakları Saklıdır